Boudy ukaž mapuukaž foto

 

Obec nenápadně posazená v polích a lesích západně od silnice Praha - Písek skrývá ve svém katastru řadu zajímavých památek.

Severozápadně na vrchu Hrad (574 m n. m.) se nachází výšinné opevněné sídliště – hradiště halštatsko-laténské. Pod vrchem Hrad se nachází archeologické stopy, mohyly.

Nedaleko vrchu Malý Kosatín najdete tzv. Kosatínský viklan, kolem kterého prochází i Alšova naučná stezka.

Za zmínku stojí i jehlan na trojúhelníkovém podstavci, na který narazíte cestou z Bud do Rakovic. Je vysoký přibližně 6 metrů a pravděpodobně označuje hroby francouzských vojáků, kteři byli nedaleko popraveni pro vzpouru.

Tip na procházku:

Mirotic si můžete vyšlápnout do Bud po Alšově stezce. Vydáte-li se od mirotického židovského hřbitova po žluté do polí, půjdete romantickou polní cestou, která je zcela obklopena zplanělými keři a stromky špendlíků. Otevřou se vám nádherné výhledy na kostel sv. Jiljí a úvozem dojdete až k Budskému dvoru, rodišti Mariny Kailové. Právě za ní touto cestou i několikrát denně chodil mladý Mikoláš Aleš, aby si ji nakonec 29. dubna 1879 vzal za ženu. Po stezce pak můžete pokračovat kolem Bud přes Rakovice až do nedalekých Čimelic.


Obecní úřad

Boudy 122, 398 04 Čimelice

ou.boudy (zavináč) volny.cz
www.obecboudy.cz

+420 382 229 740


Předchozí
Další
nahoru