Otevřené brány kostelů
Kostely v Písku i jeho blízkém či vzdálenějším okolí jsou historicky velmi cenné. S krajinou splývají románské svatostánky, přátelská renesance nechává člověku prostor volnosti a barokní chrámy se třpytí zlatem do dáli.
Z téměř třiceti kostelů v našem regionu bylo vybráno deset nejkrásnějších, nejvýznamnějších anebo nejzajímavějších.
Byly vytvořeny letáky, ve kterých je popsána historie a také jednotlivé zajímavosti kostelů. V neposlední řadě byl vytvořen tým kustodů, kteří vám brány ke kostelům otevřou. Zatímco tři kostely v Písku jsou zpřístupněny v pevně stanovených časech se stálou službou kustodů, šest venkovských kostelíků na Písecku otevírají klíčníci, kterým musíte dopředu zavolat. Jsou to většinou místní bodří lidé, pevně spjatí s daným místem. Bydlí v blízkosti kostelů, a kromě výkladu si s vámi i rádi popovídají nebo dají tip na další směr výletu. Možná, že i taková setkání podtrhnou putování po našem regionu a mimo množství krásy a lesku sakrální architektury vám v mysli na Písecko zůstanou i vzpomínky na tato setkání.
Vstup do všech kostelů je zdarma.
Na hřbitůvku kolem kostela svatého Vavřince v Putimi naleznete i hrob slavné románové postavy, zdejšího sedláka Jana Cimbury. Jednu z nejbohatších barokních výzdob na Písecku má kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Kestřanech. Oltář mirovického kostela svatého Klimenta zdobí zase jedna z nejcennějších maleb raného baroka. Zcela unikátní je gotický kostel svatého Havla v Myšenci. Málo známý kostel svatého Václava v Krči u Protivína zdobí nádherné fresky a kostel svatého Brikcí v Dobevi vás jistě zaujme bohatou kamenickou výzdobou a především ornamentálně vyzdobeným dřevěným stropem. Kostel svatého Petra a Pavla v Albrechticích nad Vltavou skrývá jedny z nejvzácnějších románských nástěnných maleb na území Jihočeského kraje. Obvodovou zeď hřbitova tvoří malované kapličky.