Čečelovice ukaž mapuukaž foto

Obec Čečelovice se nachází na hranici 2 krajů – Jihočeského a Západočeského na polovině cesty mezi Blatnou a Horažďovicemi. První zmínky o obci se datují rokem 1412. Název obce je odvozen od dvou vrchů – Čelova a Čečulky, mezi kterými se rozprostírá. V současné době žije v obci 205 obyvatel.

Na jihovýchodní straně obce je vrch zvaný Žďárka, z jehož výšky 582 m nad mořem je krásný pohled na krajinu strakonickou a horažďovickou a směrem severním na krajinu blatenskou. V obci i v jejím okolí najdeme mnoho rybníků, které jsou typické pro celé Blatensko. Na vrcholu Žďárek je jakoby uměle vytvořena skupina obrovských balvanů, nazvaných "Kočičí kamna". Nejenom k tomuto magickému místu se pojí i několik místních pověstí.

Směrem východním v lese mezi Čečelovicemi a Zábořím na vrchu Volyně je zbudován kamenný pomník s latinským nápisem CR!OPER!ASTR.TRIG.PRO.MENS.CRADMED.EUROPA. Tento bod je považovaný ze jeden ze středů Evropy. Dříve na tomto místě stávala také dřevěná rozhledna. V okolí Čečelovic i přímo v obci lze nalézt několik kamenných křížů, které nechali zřídit naši předkové na památku rodinného neštěstí. Uprostřed návsi stojí kaplička vroubená řadou akátů, ale o jejím původu a datu založení nejsou spolehlivé zprávy. Na návsi byl v roce 1920 vybudován pomník připomínající 14 padlých rodáků v 1. světové válce.

Čečelovice jsou každoročně vyhledávány turisty především díky nádhernému výhledu na Šumavu a Brdy, cykloturisté mohou poznávat krásy okolní přírody díky mnoha cyklotrasám, které okolí křižují.

Kontakt:

Obecní úřad Čečelovice

Čečelovice 32, 388 01 Blatná

Tel.: 383 49 40 75
E-mail: obec@cecelovice.cz

www.cecelovice.cz


Předchozí
Další
nahoru