Rozhledna Jarník ukaž mapuukaž foto

Najdete ji přibližně 3 kilometry východně od centra města Písku. Z plošiny ve výšce 35 m je možné shlédnout celou Šumavu, částečně i Český les, Příbramsko s těžními věžemi a haldami a samozřejmě i město Písek s jeho okolím. Nedaleko pod vrcholem se nachází farma s muflony, u které je i vyhlídkový posed.

Z centra Písku vede na Jarník červená TZ (4km), z Horních Novosedel žlutá TZ (2km) a z obce Kluky modrá TZ (4km).

Písečtí uvažovali o stavbě rozhledny už od počátku 20. století, ale až po roce 1989 se sny staly pomalu realitou. 

V červnu 1995 pracovník projekční kanceláře "Projka" p. Albrecht vypracoval kalkulaci původně uvažované kamenné stavby doplněné dřevem. V tehdejších cenách by rozhledna stála 7,5 mil. Kč, což byla pro odbor KČT nedostupná částka. Na základě jednání s místní radnicí pokračovalo v projektu město Písek jako hlavní investor. Po dohodě se společností Eurotel byla nakonec na Jarníku vystavěna bezmála 60m vysoká železná věž sloužící pro účely telekomunikace a zároveň jako turistická rozhledna.

Na výstavbě rozhledny se finančně podílel Eurotel (24%), rádio Prácheň (24%) a město Písek (52%). Náklady na celou stavbu činily celkem 17 mil. Kč. Stavbu projektoval Spojprojekt Praha, terénní úpravy zajistila společnost Lesostavby Třeboň. Dodávku a montáž zrealizovala firma Excon Chomutov.

Stavba rozhledny byla zahájena na jaře 1997 a v říjnu téhož roku byla předána do užívání. Turisté na ni poprvé oficiálně vystoupali 9. října 1997.

V roce 2007 byl vyhlídkový ochoz rozhledny osazen popisnými směrovkami k jednotlivým viditelným objektům.

Otevřeno bez omezení, vstup zdarma.


nahoru