Cerhonice ukaž mapuukaž foto

První písemná zmínka pochází z roku 1291. Obec leží asi 8 km na západ od soutoku Vltavy s Otavou, na němž se rozkládá hrad Zvíkov. Pod obec spadá i osada Obora u Cerhonic.

Obec je soustředěna kolem bývalého dvorce se zámkem (původně tvrzí). V písemných pramenech se poprvé objevuje v roce 1291, kdy patřila k majetku kostela v nedalekých Miroticích. Největší rozmach prodělal cerhonický dvůr po polovině 16. století. Zásadní změnu znamenalo připojení zvíkovských vesnic k panství Orlík v roce 1540. Po Bílé hoře v roce 1623 byly Cerhonice Dejmům zkonfiskovány a dostaly se do majetku Baltazara de Marradase.

Dále se opět majitelé střídali, až v roce 1688 získali Cerhonice premonstráti. Ti přestavěli v letech 1808 až 1810 starou tvrz na rozlehlý, dvoukřídlý zámek s kaplí sv. Vavřince a hospodařili zde do konce 19. století. Dnešní Cerhonice jsou malebnou vesnicí, zasazenou do polí, luk a lesů. Okolní krajina je ideální pro cykloturistiku i pěší turistiku. Obec je turisticky dobře vybavena, přímo na návsi najdete Pension Furiant, v nedaleké oboře stojí vyhlášený Pension Fořtovna. Cerhonice leží na cyklotrasách č. 31 a 1159.

V Cerhonicích se narodil Ladislav Stroupežnický, který zde prožil své mládí, završené tragickou událostí. V noci na číhané v domnění, že postřelil, či dokonce zabil zloděje panské jeteliny, obrátil proti sobě pušku a výstřelem do úst si způsobil strašlivé zranění v obličeji. Doplazil se k blízkému rybníku Pulci u vsi Obory, kde byl nalezen a péči mirotického doktora Ottona Hasslera zachráněn. Poznamenán na celý život se uchýlil do ústranní a začal se věnovat literární tvorbě, ve které mnohdy zpracovával témata z rodných Cerhonic a okolí. Proslavil se především dodnes často uváděnou hrou Naši furianti, která jako žánrový obrázek dokumentuje povahy lidí a život v rodných Cerhonicích. Dlaší z jeho proslulých her – Zvíkovského raráška – si můžete vychutnat v podání divadelního spolku Prácheňská scéna v autentických kulisách nedalekého hradu Zvíkova v rámci Zvíkovského divadelního léta.


Obecní úřad

Cerhonice čp. 9, 398 04 Čimelice

cerhonice@centrum.cz
www.cerhonice.cz

+420 382 229 172


Předchozí
Další
nahoru