Horosedly ukaž mapuukaž foto

Horosedly naleznete přibližně 2 km od městečka Mirovice, respektive od křižovatky silnice č.4 „Strakonické“ se silnicí č. 1/19 ve směru na Březnici, Rožmitál pod Třemšínem a Plzeň. 

Název vsi je odvozený z místní polohy osady. První obyvatelé vsi se totiž usadili na horní části svahu – nahoře. Byla to tedy ves lidí sedících nahoře a proto se pro ni vžil název Hořesedly, Horusedly, Horsedly, z něhož se vyvinul dnešní název Horosedly.

První písemná zmínka o obci je z roku 1234. Někdy po roce 1595 vystavěl Hynek Loubský v Horosedlech novou tvrz, která zde stála až do roku 1779, kdy byl na jejím místě vystavěn dnešní zámeček. V roce 1668 koupili Horosedly Sternbergové, kteří je vlastnily až do roku 1708. Po nich se novým vlastníkem stal Jan I. František, svobodný pán z Tallembergu. Nová horosedská vrchnost se velkoryse uvedla výstavbou poměrně velké a nákladné kaple sv. Jana Nepomuckého, vysvěcené roku 1713, která je dodnes dominantou obce. Další z majitelů, Jan Josef Běšín, vystavěl na místě tvrze barokní zámeček. Zámek je jednoduchá přízemní budova, která byla později součástí rozlehlého hospodářského dvora.

Z dalších památek stojí určitě za zmínku krásná výklenková kaplička na návsi. Do seznamu kulturních památek je také zahrnut barokní zámeček, který je součástí zemědělské usedlosti č.p. 1 a zemědělská usedlost na návsi č.p. 12. V dolní části obce, za řekou, stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Při silnici 1/19, na kopci nad Mirovicemi, je umístěn pomník první pozemkové úpravy a v polích boží muka, která kdysi stávala při cestě z Horosedel do Mirovic. Ve střední části návsi je pomník padlým v I. světové válce, který byl pořízen z iniciativy hasičského sboru v Horosedlech v roce 1924. Na budově obecního úřadu byla v roce 2003, u příležitosti 105 výročí narození, odhalena pamětní deska Bedřichu Šupčíkovi. Bedřich Šupčík vybojoval na 8. olympijských hrách v Paříži v roce 1924 ve šplhu na laně, 1. zlatou olympijskou medaili pro Československou republiku. V Horosedlech dožil poslední roky svého života a je pohřben v nedalekých Mirovicích. Na rozhraní katastru mezi obcí Horosedly a Dolní Nerestce je vápenný lom, který je přírodní památkou.


Obecní úřad

Horosedly 21, 398 04 Čimelice

podatelna@horosedly.cz
http://www.horosedly.cz

+420 382 274 256


Předchozí
Další
nahoru